Zmień język

Technologia OLED w firmie ELETOR

W ostatnim czasie, w firmie ELETOR prowadzone były prace informatyczne, mające na celu przystosowanie naszych sztandarowych produktów z serii SC do wyświetlaczy w technologii OLED.

OLED jest skrótem od ang. organic light-emitting diode, co w polskim tłumaczeniu oznacza organiczna dioda elektroluminescencyjna. 

Wyświetlacz OLED zamontowany i uruchomiony na panelu sterownika SC-S

Wyświetlacze tego typu charakteryzują się dość prostą metodą produkcji: warstwa organiczna, składająca się z pikseli-diod w trzech barwach (lub czterech – dodatkowo biała), jest nakładana na płytę bazową w procesie podobnym do drukowania stosowanego przez drukarki atramentowe. Dodatkowe wprowadzenie warstwy pośredniej między płytą a emiterem podnosi sprawność i jasność ekranu. Ekran OLED nie wymaga podświetlenia, gdyż wydziela światło bezpośrednio, dzięki czemu zapewnia najlepszy współczynnik kontrastu oraz prawdziwą czerń spośród wszystkich technologii wyświetlaczy (LED, LCD, PDP czy wyświetlacz laserowy). Technologia pozwala uzyskać przeźroczysty wyświetlacz jak również zakrzywienie powierzchni ekranu, w efekcie wyświetlany obraz wydaje się bardziej przestrzenny w stosunku do płaskiego wykonania ekranu (źródło).

W produktach firmy ELETOR zostosowaliśmy moduły OLED firmy Winstar, które cechują się następującymi zaletami:

  • szybszy czas reakcji – w +25 ℃ 10 μsekund,
  • nieograniczone kąty widzenia – nawet do 175 ℃,
  • cienki – nie potrzebuje podświetlenia, sam emituje światło,
  • wysoki kontrast- aż do 2000:1,
  • przemysłowe temperatury pracy (-40 ℃ ~ 80 ℃),
  • niski pobór prądu,
  • opcja czytelności w świetle słonecznym.

W naszym zakładzie testujemy różne kolory wyświetlaczy – od białego poprzez niebieski, zielony, żółty, kończąc na bursztynowym. Zgodnie z załączoną do wyświetlaczy dokumentacją techniczną, każdy z kolorów – oprócz walorów estetycznych, różni się czasem pracy. Najdłużej będą pracowały wyświetlacze w kolorach zbliżonych do żółtego, a najkrócej te w odcieniach bieli.

Planujemy pilotażowo uruchomić produkcję z wykorzystaniem wyświetlaczy OLED – już przy kolejnej produkcji sterowników SC-12. Pierwsze produkty powinny pojawić się za ok. 3 miesiące. Zmiana będzie wiązała się ze wzrostem ceny detalicznej produktów o kilkadziesiąt złotych netto. O wszystkim będziemy informowali na bieżąco.

Mamy nadzieję, że jak każde nowinki wychodzące z naszego zakładu, ta zmiana również zostanie dobrze przyjęta przez naszych Klientów.

Sterownik SC-S z wyświetlaczem OLED w wersji zielonej


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: