Zmień język

Do czego służy kalkulator oszczędności?

Kalkulator pomoże oszacować oszczędność energii elektrycznej w okresie roku. W kalkulatorze porównywane są dwa wentylatory ebm-papst o średnicy 63 cm i silniku EC (model: S3G630-DQ37-35) i AC (model: S6E630-DN01-35), pracujące pod kontrolą sterownika ELETOR SC-S.

Do prawidłowego działania kalkulatora należy, z własnej faktury za energię elektryczną, wpisać dwie pozycje: cenę za kWh oraz stawkę opłaty przesyłowej. Następnie należy w procentach określić poziom wentylacji – od 0 do 100%.

AC vs EC 630


netto

netto


[%]

Oszczędność:

Kiedy opłaca się zakupić wentylatory firmy ebm-papst z silnikiem elektroniczne komutowanym (w skrócie: EC)?

Wentylacja budynku inwentarskiego i jej efektywność, w głównej mierze, zależą od zastosowanych wentylatorów. Cena samego wentylatora nie jest ostatecznym kosztem. Do kosztów należy dodać też koszty powstałe w czasie użytkowania, takie jak koszt zużycia (amortyzację) oraz koszt energii elektrycznej. Zużycie każdego sprzętu jest naturalną sprawą. Wentylatory pracują, niemal ciągle, przez cały rok, z różnym stopniem obciążenia oraz zmiennymi warunkami klimatycznymi. Jednakże ciągłość użytkowania zapewnia dwuletnia gwarancja producenta. Oczywiście, wentylatory ebm-papst zostały tak zaprojektowane, aby działały dużo dłużej niż wynika to z okresu gwarancyjnego.

Mimo tego, amortyzacja, przy zakupie nowego sprzętu, nie jest jednak najważniejszym kosztem stałym. Inwestor, w okresie gwarancyjnym, ma pewność, że jego wentylator będzie pracował bez zarzutu. Dużo bardziej istotnym jest koszt prądu. Dlatego też inwestor, mając informację o swoich indywidualnych stawkach za energię elektryczną oraz średni, szacowany poziom pracy wentylatorów, może oszacować, ile w ciągu roku zaoszczędzi na zakupie prądu, wybierając zamiast wentylatora AC wentylator EC. Następnie wartość oszczędności można porównać z różnicą w cenach wentylatorów AC i EC. Jeżeli dwuletnia oszczędność na zakupie prądu pokrywa różnicę w cenie wentylatorów, inwestycja jest opłacalna. Po dwuletnim okresie gwarancyjnym, każdy miesiąc bezawaryjnej pracy, będzie czystą oszczędnością dla inwestora.

W kalkulatorze domyślnie ustawiliśmy stawki z naszego rachunku za energię elektryczną. Do prawidłowego oszacowania oszczędności, każdy inwestor musi zastosować stawki ze swojej faktury za prąd. Jednak z naszej kalkulacji wynika, że różnica w cenie zakupu wentylatorów zwróci się w okresie gwarancyjnym.

 

Kiedy opłaca się zakupić wentylatory firmy ebm-papst z silnikiem asynchronicznym (w skrócie: AC)?

Szczerze mówiąc, mało znaleźliśmy takich przypadków. Światowi liderzy w produkcji wentylatorów przemysłowych odchodzą już od produkcji silników asynchronicznych. Ebm-papst specjalizuje się w produkcji wentylatorów z silnikami EC, upatrując w nich przyszłość wentylacji z uwagi na niski pobór prądu, wytrzymałość, wydajność oraz cichą pracę.

Są jednak sytuacje, gdy warto rozważyć zakup wentylatora z klasycznym silnikiem AC. Te właśnie argumenty przekonały ebm-papst do zaprojektowania wentylatorów AC dla branży rolnej.

  1. Niska cena.
  2. Szybka wymiana serwisowa.
  3. Długi okres zwrotu z inwestycji przy skrajnych poziomach pracy wentylatora.
Ad. 1 . Niska cena

Cena wentylatorów z silnikami AC jest prawie trzykrotnie niższa niż EC.

Ad. 2 . Szybka wymiana serwisowa

Większość inwestycji w obiektach inwentarskich w Polsce bazuje na wentylatorach z silnikami asynchronicznymi. W przypadku, gdy zajdzie potrzeba szybkiego uruchomienia wentylacji, niewielkim kosztem można zastąpić uszkodzony wentylator. Wsporniki wentylatorów kominowych (zarówno AC jak i EC) pasują do mocowań wentylatorów innych marek. W przypadku niezgodności, można dokupić nasze uchwyty mocujące, których projekt zapewnia dowolność montażu w kominie.

Ad. 3 . Długi okres zwrotu z inwestycji przy skrajnych poziomach pracy wentylatora

Z naszej symulacji na kalkulatorze jasno wynika, że przy skrajnych poziomach pracy wentylatorów, tj. przy działaniu na bardzo niskich lub maksymalnych obrotach, spada poziom oszczędności i wydłuża się okres zwrotu z inwestycji poza dwuletni okres gwarancyjny. Wówczas mamy do czynienia z pewnym elementem ryzyka. Jeśli wentylator uległby uszkodzeniu po okresie gwarancyjnym, koszt naprawy lub wymiany na nowy mógłby przewyższyć korzyści z wcześniejszych oszczędności.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: